Ekonomi

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının ilk seferi gerçekleşti

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren ilk seferi için başkentten hareket etti. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren’in ilk seferine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da katıldı. bugün yer. Başşehir’den kalkan tren, Kırıkkale ve Yozgat istasyonlarında duracak.

“Halkımızı karşılamaya geliyoruz”

Bakan Karaismailoğlu, seferin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hızlı trenle yola çıktık. Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’ta milletimizi karşılamaya geliyoruz.” sözünü kullandı.

405 kilometrelik hat üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunuyor. Sınır ile Ankara-Sivas kesimi arasındaki mesafe 603 kilometreden 405 kilometreye düştü. 12 saat olan trenle yolculuk süresi 2 saate, Ankara-Yozgat kesiminde 1 saate düşürüldü.

Buz önleme ve buz çözme tesisi yapıldı

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı üzerinde 66 kilometre uzunluğunda 49 adet tünel ve 27 kilometre uzunluğunda 49 adet viyadük bulunmaktadır. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni’nde, en uzun demiryolu viyadüğü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli-Kırıkkale’de inşa edildi.

Türkiye’nin en yüksek ayağına sahip demiryolu viyadüğü 89 metre yüksekliğiyle Elmadağ’da inşa edildi. Hızlı tren sınırında ilk kez yerli ray kullanıldı. İlk balastsız yol yani beton yol 138 kilometrelik beton yol ve tünellerde hayata geçirildi.

Ayrıca proje kapsamında Sivas’ta yerli ve milli buz önleme ve buz çözme tesisleri yapıldı.

kadisehriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu