Haber

Gazi Meclis 103 yaşında! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1921’de Milli Bayram olarak kutlanması kararlaştırılan 23 Nisan’ı 23 Nisan 1929’da çocuklara armağan etti. Böylece 23 Nisan ilk kez kutlandı. 1929’da Çocuk Bayramı olarak zaman.

NİHAİ ADINI 1983’TE VERDİ

23 Nisan 27 Mayıs 1935’te çıkarılan Milli Bayramlar ve Umumi Bayramlar Hakkında Kanun ile “Milli Egemenlik Günü” olarak kutlanmaya devam edilmiştir. 1981 tarihli Ulusal Bayramlar ve Genel Bayramlar Kanunu’nda 20 Nisan 1983’te yapılan değişiklikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın adı “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak değiştirilmiştir.

DÜNYADA ÇOCUKLARA TATİL SUNAN TEK ÜLKE

1979 yılında 6 ülkenin katılımıyla ilk kez uluslararası boyuta taşınan bu milli bayramda dünyanın birçok ülkesinden çocuklar Türkiye’ye gelmeye başladı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülkedir. ve bu tatili tüm dünyayla paylaşın.

DEVLET MEMURU ANITKABİR’E GİDECEK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak, Anıtkabir’de yapılacak tören ve Birinci Meclis’te yapılacak anma törenine katılacak. Şentop’un katılımıyla “Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Bilim Şenliği” ve “23 Nisan Çocuklar Özel Oturumu” gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu